1.048.729 KİŞİ

TETRA PAK

OSTEOPOROZDAN KORUNMAK IÇIN SAĞLIKLI SÜT İÇIN

BRIEF

Sağlıklı süt tüketimini artırma sorumluluğunu üstlenenTetra Pak’ın, bu sorumluluk çerçevesinde topluma nasıl bir katkıda bulunabileceği.

PROBLEM

Kemik erimesi (osteoporoz) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok yaygın bir halk sağlığı sorunu. Osteoporoz’un temel nedeni ise kalsiyum eksikliğidir ve kalsiyumun en iyi kaynağı da süttür. Türkiye’de süt tüketiminin daha düşük olması gibi, osteoporozun yıkımları da Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda daha yüksektir. Bu anlamda halkın ‘’beslenme ve fiziksel aktivite’’ alışkanlıklarına bilgi ve yönlendirme vererek katkıda bulunmak mümkündür ve bu değerli bir katkıdır. Çünkü ‘’süt’’ kalsiyum ve içerdiği diğer vitamin ve minerallerle Osteoporozun önlenmesinde etkin bir gıdadır. Bu tespitlerden yola çıkarak kampanya oluşturuldu. Kampanya mesajlarını verecek ünlü kişi olarak değerli tiyatro sanatçımız ‘’Derya Baykal’’ ile çalışılmasına karar verildi.

ÇÖZÜM

TC. Sağlık Bakanlığı, Hacetttepe Üniversitesi, Osteoporoz Derneği ve Tetra Pak işbirliğinde, kanal olarak da seçilen Sağlık Ocakları’ndaki Sağlık personeli aracılığı ile halka bilgilendirmeler yapıldı. ‘’1 dk’lık Osteoporoz Risk Testi ‘’ uygulanarak çıkan sonuca uygun olan önerileri içeren bilgilendirme broşürleri verildi. Ayrıca kampanya mesajları ATL ile de desteklendi.

SONUÇ

Proje kapsamında üç yılda 1.048.729 kişiye ulaşılmıştır. Sağlık iletişimi anlamında bir ilke imza atan projedir. IOF’in dünyada uyguladığı ’1 dk’lık Osteoporoz Risk Testi ‘’ , Türkiye ve çoğunluğu müslüman olan ülkelerde de uygulanabilmesi açısından, bu farklılıklar gözetilerek revize edilmiştir. Böylece Orta Doğu halklarında da bu testin uygulanarak, osteoporoz eğilimine göre öneri alınıp, uygulanmasına kapı açmıştır. Türkiye merkezli başlayan proje kurgusu, içeriği ve kreatif çalışmaları ile Mısır tarafından Türkiye’de incelenmiş ve aynı şekilde uygulanmaya başlamıştır.

Harikasın TETRA PAK

Bize bu proje de güvendiğiniz ve bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizinle kurduğumuz dostluk bizi çok mutlu etti.

TSKR