EN ÇOK ÖDÜLLENDİRİLEN ÇEVRE KAMPANYASI
1.750 OKUL
1.3 MİLYON ÖĞRENCİ

TETRA PAK

Küçük Şeyler Doğayı Yeniler

BRIEF

Yüksek çevre hassasiyeti ve geri dönüştürülebilen ambalajları ile Tetra Pak’ın ‘’çevre ve geri dönüşüm’’ konusundaki bilgi, deneyim ve hassasiyetini kamuoyuna aktarmak. Çevre için herkesin yapabilecekleri konusunda harekete geçirecek nedenleri, topluma aktararak kurumsal sorumluluk almak. .

PROBLEM

Ambalaj kategorisinde, Tetra Pak kutularının daha çevreci ve %100 geri dönüştürülebilir olduklarının tüketici nezdinde yeterince bilinmemesi.

ÇÖZÜM

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi ve Tetra Pak işbirliğinde sürdürülebilir bir çevre kampanyası oluşturmak adına, 12 ilde ilköğretim okullarında, eğitim seminerleri verilmiş ve geri dönüşüm kavramını somutlaştıran kurgu ile mesajların verilmesi sağlanmıştır. Endüstri mühendisleri işbirliği ile de çocukların karton ambalajdan nasıl kağıt elde edileceğini deneyimleyebilecekleri kitler hazırlanmıştır. Okullarda bu eğitimi alan her çocuk karton ambalajdan kağıt elde etme deneyimine katılmıştır. “Deneyimlemek anlamanın en etkili yoludur” gerçeğiyle, geri dönüşümün somutlaşması anlamında en etkili kampanya kurgusu hazırlanmıştır.

SONUÇ

2004 yılından beri, 12 ilde, 1.750 okulda, 1.3 milyon öğrenciye ulaşılmıştır. Bu kampanya ile 2015 yılında ARB & Tetra Pak, ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Ödülleri’nde “En iyi KSS Projesi” ödülüne, 2016 yılında Sürdürülebilir İş Ödüllleri’nde “Sosyal Etki Kategorisi”nde büyük ödüle layık görülmüştür. Yine aynı yıl, Avrupa Birliği Çevre Komisyonu tarafından verilen dünyanın saygın çevre ödülü Green Apple Awards'ta,"En İyi Uygulama" dalında ödül kazanmıştır. 2017 yılında ise TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde “Kapsayıcılık” kategorisinin kazanan projesi olmuştur. Aynı zamanda kampanya Arabistan, Mısır, Pakistan ve İran’a ihraç edilerek uygulamaya geçilmiştir.

Harikasın TETRA PAK

Bize bu proje de güvendiğiniz ve bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizinle kurduğumuz dostluk bizi çok mutlu etti.

TSKR