TÜBİTAK İLE GENÇLERİ BİLİME YÖNELTTİK

FİLLİ BOYA

Bilim Kampı

BRIEF

Zeki ama eğitimde ve sosyal yaşamda fırsat eşitliğine sahip olamadıklarını düşünen gençlere dokunarak, onların hem kendi yaşamlarında, hem de dünyada yaratabilecekleri farklar konusunda bir vizyon açmak.

PROBLEM

Bilimsel düşünme yetisine sahip oldukları halde bu gençlerin sahip oldukları bu kapasiteyi, yaşadıkları şartlar nedeniyle sıradanlaştırmaları. Bir fark yaratabileceklerine olan inançlarının zayıf olması.

ÇÖZÜM

TUBİTAK-TÜSSİDE eğitmenleri tarafından bilimin, bilimsel düşünmenin hayatın içinde, her zaman ihtiyacımız olan, eğlenceli ve fark yaratan yanı ile dizayn edilen bir eğitim programı düzenlendi. Bu eğitim programı gençlerin Tubitak- Tüsside tesislerinde bir hafta kalacakları şekilde geliştirildi. Proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TÜBİTAK - TÜSSİDE ve Filli Boya işbirliği ile hayata geçirildi.

SONUÇ

Her kampta 30 genç katılımcı yer almış ve her kamp bir hafta boyunca devam etmiştir. Toplamda 120 genç, yaz tatili ve sömestr döneminde de kampların devamına katılmıştır. Kamp öncesi ve sonrası yapılan ölçme değerlendirmelerde, katılımcı gençlerin, bilime ve bilim insanlarına bakış açılarının değiştiği ve meslek seçimlerinin , kendilerine inanarak kendilerini bilim insanına evriltecek meslek seçimlerine çeşitlendiği gözlemlenmiştir. Bizler için en değerli çıktı ise bilim insanları ile birlikte konuşma, paylaşma ve birlikte çalışmayı deneyimleyerek kendilerine dair de özgüvenli bir bakış açısı kazanmalarıdır.

Harikasın FİLLİ BOYA

Bize bu proje de güvendiğiniz ve bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizinle kurduğumuz dostluk bizi çok mutlu etti.

TSKR